Egzoz Emisyon Kamera Sistemi

cevre-sehircilik-bakanligi-logo-buyuk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Egzoz Pulu vermek isteyen  firmaların 01.01.2018 tarihine kadar yaptırmak zorunda olduğu IP Kamera sistemi olamadan Egzoz Pulu Yetkili Merci Ruhsatı vermeyeceğini duyurdu. Bu Konuyla ilgili olarak gerek 0850 849 0 249 veya 0531 777 47 74 numaralı telefonlarımızdan bizlere ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Resmi web sitesindede gerekli duyuru yer almaktadır.

Duyuru Duyuru 1

Gerekli Donanım ve Yerleşim: Bu proje kapsamında istasyondan bakanlık bilgisayarlarına bağlanacak bir bilgisayar sağlanması beklenmektedir. Bu bilgisayarın web cam/IP Cam ile donatacaklardır. Bu kameralar araçların plakalarını ve egzozdaki probu görecek şekilde olacaktır. Bu bilgisayar aynı zamanda bir yazıcıya bağlı olacaktır. Bu bilgisayarın internet bağlantısı olması beklenmektedir. Cihaz ile bakanlık arasında bağlantı bir 3g modem aracılığı ile bile sağlanabilir. Kameraların plaka ve egzozu aynı anda görmesi büyük araçlar için mümkün olmayabilir. Bu sebeple en az 2 tane kamera olması önerilmektedir. Ölçüm öncesi hem plaka hem de egzoza ait görüntü istenmektedir. Bilgisayar ile kamera arasındaki mesafe konusu bir başka problemdir. USB kameralar normal bir bağlantı ile kablosu en fazla 5 metre uzatılabilmektedir. Ek aparatlar ile bu mesafe daha da uzatılabilmektedir. Alternatif olarak IP kameralar kullanılabilir. IP kameralar kablolu veya kablosuz bağlanabildiğinden USB’nin sınırlamaları söz konusu değildir. IP kameralar bilgisayar ile aynı ağa bağlı kablolu veya kablosuz olarak erişilebilen cihazlar olmalıdır. IP kameralar için beklenen standart MJPEG veya JPEGStream desteği olan kameralardır. Bu cihazlar için tanımlanacak bir adres üzerinden video görüntüsü sağlanabilmektedir. Piyasada IP kamera adı altında satılan ancak sadece kendi yazılımı ile haberleşebilen donanımlarda mevcuttur. Ancak bu tür donanımlar ile iletişim sağlanamaz.

Sistemde kullanılabilmesi için mutlaka MJPEG veya JPEGStream desteği olan IP kamera olması gerekmektedir

. mürekkep püskürtmeli veya lazer bir yazıcı raporların çıktısının alınması için gereklidir. Yazıcıların kullanılabilmesi için bilgisayara tanıtılması (sürücülerin kurularak çıktı alınabilir olması) gereklidir. Çıktılar PDF olarak hazırlanmaktadır. Bilgisayar üzerinde en az Windows 7 işletim sistemi olmalıdır. (.net framework 4 min gereksinim) minimum 1 GB işlemci ve minimum 1 GB belleğe sahip olmalıdır. Bu bilgisayarın daha rahat çalışabilmesi için bellek miktarının yüksek tutulması önerilmektedir. Disk alanı olarak minimum gereksinim 32 Bit işletim sistemi için 1 GB, 64bit işletim sistemi için 2GB tanımlanmıştır. Bu alan mevcut işletim sisteminden geriye kalan boş alandır ve minimum değeri ifade eder. Ancak ölçüm sonuçları ve resimlerinde geçici olarak sistemde belli bir saklanacağı düşünüldüğünde işletim sistemi ve uygulamanın konacağı 500 GB’lık bir disk ve en az 300 GB boş alan daha sağlıklı olacaktır.

Share

admin