Lawyeria Lite - en to tr translation catalogue (166 entries)

en:  Check out the <a href="https://themeisle.com/themes/lawyeria-attorney-lawyer-wordpress-theme/" target="_blank" style="color:red;">PRO version</a> <br>for custom widgets like "Practice Area", "Our Lawyers" and "Testimonials"!
tr: “Çalışma alanı”, “Avukatlarımız” ve “Deneyimler” gibi özel bileşenler için <a href="https://themeisle.com/themes/lawyeria-attorney-lawyer-wordpress-theme/" target="_blank" style="color:red;">PRO sürümüne</a> bir göz atın!

en:  Check out the <a href="https://themeisle.com/themes/lawyeria-attorney-lawyer-wordpress-theme/" target="_blank" style="color:red;">PRO version</a> <br>for full control over the color scheme !
tr: Renk şemaları üzerinde mutlak hakimiyet için <a href="https://themeisle.com/themes/lawyeria-attorney-lawyer-wordpress-theme/" target="_blank" style="color:red;">PRO sürümüne</a> bir göz atın!

en: % comments
tr: % Yorum

en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
tr: %1$s başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi.

en: %1$s installed successfully.
tr: %1$s başarıyla kuruldu.

[ctx: %2$s = plugin name in screen reader markup]
en: Activate %2$s
tr: %2$s etkinleştir

[ctx: %2$s = plugin name in screen reader markup]
en: Install %2$s
tr: %2$s yükle

[ctx: %2$s = plugin name in screen reader markup]
en: Update %2$s
tr: %2$s güncelle

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: (Edit)
tr: (Düzenle)

en: 404 - Content
tr: 404 - İçerik

en: 404 - Title:
tr: 404 - Başlık:

en: 404 Error
tr: 404 Hatası

en: 404 Page
tr: 404 Sayfası

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
tr[0]: Yüklenmiş eklentileri etkinleştir

en: Active
tr: Aktif

en: All installations and activations have been completed.
tr: Tüm kurulum ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: All installations have been completed.
tr: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr: Tüm eklentiler başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
tr: Tüm eklentiler, başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi. %s

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr: %1$s kurulurken bir hata oluştu: <strong>%2$s</strong>.

en: Author:
tr: Yazar:

en: Available version:
tr: Uygun sürüm:

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr[0]: Eklentiyi etkinleştirmeye başla
tr[1]: Eklentileri etkinleştirmeye başla

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr[0]: Eklenti yüklemeye başla

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
tr[0]: Eklenti güncellemeye başla

en: Box (first) - Content:
tr: Kutu (ilk) - içerik:

en: Box (first) - Icon:
tr: Kutu (ilk) - simge:

en: Box (first) - Title:
tr: Kutu (ilk) - başlık:

en: Box (three) - Content:
tr: Kutu (üç) - içerik:

en: Box (three) - Icon:
tr: Kutu (üç) - simge:

en: Box (three) - Title:
tr: Kutu (üç) - başlık:

en: Box (two) - Content:
tr: Kutu (iki) - simge:

en: Box (two) - Icon:
tr: Kutu (iki) - simge:

en: Box (two) - Title:
tr: Kutu (iki) - başlık:

en: Category:
tr: Kategori

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Contact Title:
tr: İletişim başlığı

en: Contact telephone:
tr: İletişim telefonu:

en: Contact us now
tr: İletişim kurun

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: Dismiss this notice
tr: Bu uyarıyı yoksay

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Edit
tr: Düzenle

en: External Source
tr: Dış kaynak

en: Footer Sidebar
tr: Alt kısım yan sütunu

en: Front Page
tr: Ön sayfa

en: Frontpage widgets
tr: Ön sayfa bileşenleri

en: General Sidebar
tr: Genel yan sütun

en: Go to Appearance - Customize, to add content.
tr: Görünüm - Özelleştiriciye giderek içerik ekleyin.

en: Header
tr: Üst Kısım

en: Hide Details
tr: Detayları gizle

en: In category:
tr: Kategori:

en: In this sidebar you cand add max. three widgets.
tr: Bu yan sütuna en fazla üç bileşen ekleyebilirsiniz.

en: Install
tr: Kur

en: Install Plugins
tr: Eklenti Kur

en: Install Required Plugins
tr: Gerekli Eklentileri Kur

en: Installed But Not Activated
tr: Kurulmuş Ancak Etkinleştirilmemiş

en: Installed version:
tr: Yüklü sürüm:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti %1$s (%2$d/%3$d) Kuruluyor

en: Installing Plugin: %s
tr: Eklenti Kuruluyor: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti %1$s (%2$d/%3$d) Kuruluyor ve Etkinleştiriliyor

[ctx: Lato font: on or off]
en: on
tr: off

en: Lawyeria Lite is a free Lawyer WordPress Theme, super clean corporate and fully responsive design.It works for any small business, especially attorney business and law firm. Can be used to build a lawyer website or any small business site, the responsive homepage contact form along with the email/phone highly visible generate a great conversion rate. You can get free support in https://themeisle.com/forums/forum/lawyeria-lite/ and check the demo at http://themeisle.com/demo/?theme=Lawyeria%20Lite
tr: Lawyeria Lite Avukatlar için süper temiz, kurumsal ve tamamen duyarlı ve ücretsiz bir WordPress temasıdır. Özellikle avukatlar ve hukuk firmaları olmak üzere tüm ufak işletmeler için idealdir. Bir avukat sitesi ya da ufak işletme sitesi kurabilir, yüksek görünüm yüzdesi ile telefon/e-posta bilgisini öne çıkartan iletişim formu ile duyarlı bir ana sayfada iyi dönüşler elde edebilirsiniz. https://themeisle.com/forums/forum/lawyeria-lite/ adresinden ücretsiz destek alabilir ve https://themeisle.com/forums/forum/lawyeria-lite/ adresinden demoyu inceleyebilirsiniz.

en: Leave a Comment
tr: Yorum yapın

en: Leave a comment
tr: Yorum yapın

en: Leave a comment to %s
tr: %s için bir yorum bırak

en: Leave a review ( it will help us )
tr: Bir inceleme yazın ( bize çok yardımı olur )

en: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and type setting industry.
tr: Lorem ipsum baskı ve yazım endüstrisinde kullanılan basit mıgır metindir.

en: Minimum required version:
tr: Gerekli en küçük sürüm:

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: Next
tr: Sonraki

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr: Hiç bir eylem yapılmadı. %1$s eklentisi zaten etkin.

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr: Şu an için etkinleştirilebilecek eklenti bulunmamakta.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr: Şu an için yüklenebilecek eklenti bulunmamakta.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr: Şu an için güncellenecek eklenti bulunmamakta.

en: No plugins to install, update or activate. <a href="%1$s">Return to the Dashboard</a>
tr: Yüklenecek, güncellenecek ya da etkinleştirilecek eklenti yok. <a href=“%1$s”>Başlangıç ekranına dön</a>

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr: Etkinleştirilmek üzere eklenti seçilmedi. Hiç bir eylem gerçekleştirilmedi.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr: Yüklenmek üzere eklenti seçilmedi. Hiç bir eylem gerçekleştirilmedi.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr: Güncellenmek üzere eklenti seçilmedi. Hiç bir eylem gerçekleştirilmedi.

en: No responses
tr: Cevap yok

en: Not Installed
tr: Kurulmamış

en: One Comment | %1$s Comments
tr[0]: Bir yorum
tr[1]: %1$s yorum

en: One comment
tr: Bir yorum

en: Open Menu
tr: Menüyü aç

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Pingback:
tr: Geri izleme:

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr: Lütfen yardım için bu sitenin yöneticisi ile iletişim kurun.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr: Lütfen eklenti geliştiricisi ile iletişime geçip eklentisini WordPress kurallarına uygun paketlemesi gerektiğini iletin.

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugin activated successfully.
tr: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Plugin activation failed.
tr: Eklenti etkinleştirmesi başarısız oldu.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr: Eklenti etkinleştirilmedi. Bu tema için %s eklentisinin daha yeni bir sürümü gerekiyor. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: Posted by:
tr: Gönderen:

en: Pre-Packaged
tr: Önceden Paketlenmiş

en: Prev
tr: Önceki

en: Quote:
tr: Alıntı:

en: Read More
tr: Devam

en: Recommended
tr: Tavsiye Edilen

en: Required
tr: Gerekli

en: Required Update not Available
tr: Gerekli güncelleme uygun değil

en: Requires Update
tr: Güncelleme gerektirir

en: Return to Required Plugins Installer
tr: Gerekli Eklenti Kurulumuna Dön

en: Return to the Dashboard
tr: Başlangıca Dön

en: Return to the dashboard
tr: Başlangıca Dön

en: Set the parent_slug config variable instead.
tr: Yerine parent_slug ayar değişkenini kullanın.

en: Show Details
tr: Detayları göster

en: Something went wrong with the plugin API.
tr: Eklenti API'siyle ilgili bir şeyler yanlış gitti.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %1$s plugin. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %1$s plugins.
tr[0]: Üzgünüz fakat %1$s eklentiyi etkinleştirmek için izniniz yok.
tr[1]: Üzgünüz fakat %1$s eklentiyi etkinleştirmek için izniniz yok.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
tr[0]: %s eklentisini etkinleştirmek için yetkiniz yok. Site yöneticisi ile irtibata geçiniz.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %1$s plugin. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %1$s plugins.
tr[0]: Üzgünüz fakat %1$s eklentiyi yüklemek için izniniz yok.
tr[1]: Üzgünüz fakat %1$s eklentiyi yüklemek için izniniz yok.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
tr[0]: %s eklentisini kurmak için yetkiniz yok. Site yöneticisi ile irtibata geçiniz.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %1$s plugin. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %1$s plugins.
tr[0]: Üzgünüz fakat %1$s eklentiyi güncellemek için izniniz yok.
tr[1]: Üzgünüz fakat %1$s eklentiyi güncellemek için izniniz yok.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
tr[0]: %s eklentisini güncelleştirmek için yetkiniz yok. Site yöneticisi ile irtibata geçiniz.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
tr: Üzgünüz, kriterlerinize uygun yazı yok.

en: Source
tr: Kaynak

en: Status
tr: Durum

en: Subheader Background:
tr: Alt başlık arka planı:

en: Subheader Content:
tr: Alt başlık içeriği:

en: Subheader Title:
tr: Alt başlık alanı başlığı:

en: Submit
tr: Gönder

en: Thank you for being part of this! We've spent almost 6 months building ThemeIsle without really knowing if anyone will ever use a theme or not, so we're very grateful that you've decided to work with us. Wanna <a href="http://themeisle.com/contact/" target="_blank">say hi</a>?
    		<br/><br/> <a href="http://demo.themeisle.com/lawyeria-lite/" target="_blank"> View Theme Demo</a> | 
    		<a href="http://themeisle.com/forums/forum/lawyeria-lite" target="_blank">Get theme support</a><br/><br/><a href="http://themeisle.com/documentation-lawyeria-lite" target="_blank">Documentation</a><br><br><a href="https://themeisle.com/themes/lawyeria-attorney-lawyer-wordpress-theme/" target="_blank" style="color:red;">Upgrade to PRO</a>
tr: Bunun bir parçası olduğunuz için teşekkürler! Kimsenin bu temaları kullanıp kullanmayacağını bilmeden altı ay boyunca uğraşarak ThemeIsle'ı kurmaya uğraştık, yani bizimle çalışmayı tercih ettiğiniz için çok minnettarız. <a href='http://themeisle.com/contact/' target='_blank'>Selam vermek</a> ister misiniz?
    		<br/><br/><a href=“http://demo.themeisle.com/lawyeria-lite/“ target=“_blank”>Tema demosunu görüntüle</a> | 
    		<a href="http://themeisle.com/forums/forum/lawyeria-lite" target="_blank">Tema için destek al</a><br/><br/><a href="http://themeisle.com/documentation-lawyeria-lite" target="_blank">Belgeler</a><br><br><a href="https://themeisle.com/themes/lawyeria-attorney-lawyer-wordpress-theme/" target="_blank" style="color:red;">PRO sürüme yükselt</a>

en: The Content - Content:
tr: İçerik - içerik:

en: The Content - Image:
tr: İçerik - görsel:

en: The Content - Title:
tr: İçerik - başlık:

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr[0]: Şu eklentilerin güncellenmesi gerekiyor: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
tr: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr[0]: Önerilen bazı eklentiler şu an aktif değil: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr[0]: Bazı gerekli eklentiler şu an aktif değil: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr: Kurulum ve etkinleştirme işlemi başlıyor. Bu işlem, bazı ana bilgisayarlarda zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olunuz.

en: The installation of %1$s failed.
tr: %1$s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr: Kurulum işlemi başlıyor. Bu işlem, bazı ana bilgisayarlarda zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olunuz.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr: Uzaktaki eklenti paketi birden çok dosya içeriyor fakat dosyalar bir klasör içinde değiller.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr: Uzaktaki eklenti paketi olması gereken kısa isimle bir klasör içermiyor ve isim değiştirme işe yaramadı.

en: The sidebar is not active.
tr: Yan sütun etkin değil.

en: ThemeIsle theme notes
tr: Themeisle tema notları

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
tr[0]: Şu eklenti için bir güncelleme var: %1$s
tr[1]: Şu eklentiler için güncellemeler var: %1$s

en: This menu will appear in header.
tr: Bu menü üst kısımda görüntülenecek.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr: Temanız ile uyumlu olabilmesi için bu eklentinin güncellenmesi gerekiyor.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
tr[0]: Bu tema %1$s eklentilerini öneriyor.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
tr[0]: Bu tema için %1$s eklentileri gereklidir.

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Etkinleştirilecek <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Etkinleştirilecek <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Kurulacak <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Kurulacak <span class="count">(%s)</span>

en: Type
tr: Tür

en: Unlimited colors
tr: Sınırsız renk

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Güncelleme var <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Güncelleme var <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
tr: Güncelleme gerekiyor

en: Update recommended
tr: Güncelleme öneriliyor

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti güncelleştiriliyor %1$s (%2$d/%3$d)

en: Upgrade message from the plugin author:
tr: Eklenti geliştiricisinden güncelleme mesajı:

en: Use this sidebar to display widgets in your website, including posts and pages.
tr: Bu yan sütunda yazılarınız ve sayfalarınız dahil olmak üzere bileşenlerinizi görüntüleyin.

en: Version
tr: Sürüm

en: View PRO version
tr: PRO sürümü incele

en: WordPress Repository
tr: WordPress Veri Havuzu

en: Yearly Archives: %s.
tr: Yıllık arşivler: %s.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
tr: bilinmiyor

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
tr: ve

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Tümü <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Tümü <span class="count">(%s)</span>

en: powered by
tr: Powered by
